Codzienna kawa może korzystnie wpływać na serce

Dobra wiadomość dla miłośników głębokiego espresso. Codzienna kawa może przynieść korzyści sercu. W nowym badaniu naukowcy stwierdzili, że ludzie, którzy pili jedną filiżankę kawy dziennie, mieli niższe ryzyko chorób serca niż ci, którzy w ogóle nie pili kawy.

Badanie na temat kawy z czasopisma Circulation

Badania, które zostały opublikowane w czasopiśmie Circulation, spojrzały na ponad 500 000 dorosłych w 10 krajach europejskich. Uczestnicy byli pytani o swoje nawyki żywieniowe i wybory dotyczące stylu życia w ciągu 12 lat. Wyniki badań wykazały, że osoby pijące jedną filiżankę kawy dziennie miały o 20 procent niższe ryzyko rozwoju chorób układu krążenia w porównaniu z osobami niepijącymi kawy. Było to prawdą nawet po uwzględnieniu innych czynników, takich jak palenie i nawyki ruchowe.

Co więc jest takiego w kawie, że może być dobra dla serca? Poprzednie badania sugerowały, że związki zawarte w ziarnach kawy zwane przeciwutleniaczami mogą pomóc w ochronie przed uszkodzeniami spowodowanymi stanem zapalnym lub utlenianiem (oba te czynniki są związane z chorobami serca). Dodatkowo, wykazano, że kofeina poprawia przepływ krwi.

Kawa może być kluczem do dłuższego, zdrowszego życia

Wykazano, że kawa oferuje wiele korzyści zdrowotnych, w tym zmniejsza ryzyko chorób serca i udaru. W rzeczywistości, osoby pijące kawę mają do 20% niższe ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia niż osoby niepijące kawy. Według badań, trzy filiżanki kawy dziennie mogą być częścią zdrowej diety dla większości dorosłych.

Korzystny wpływ kawy na zdrowie serca wynika w dużej mierze z jej naturalnych przeciwutleniaczy i właściwości przeciwzapalnych. Substancje te pomagają chronić komórki i zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych, takich jak choroby serca i nowotwory. Co więcej, spożywanie kawy wiąże się również z poprawą czujności umysłowej, zmniejszeniem ryzyka wystąpienia chorób Alzheimera i Parkinsona oraz obniżeniem szansy na śmierć z jakiejkolwiek przyczyny.